Zmiany infekcyjne w obrębie pochwy są wstydliwym problemem, ale istnieje wiele skutecznych sposobów na ich zwalczenie. Czy ciąża stanowi duży problem dla leczenia infekcji intymnych? W jaki sposób ciężarne kobiety mają sobie radzić z występującymi niedogodnościami?
Infekcje intymne w ciąży – czym są i jakie są ich przyczyny?
Mianem infekcji intymnych określa się wszelkiego rodzaju stany zapalne i zakażenia dotykające narządów płciowych, a zwłaszcza warg sromowych, pochwy i szyjki macicy. Schorzenia z tej grupy są zwykle wywoływane przez chorobotwórcze mikroorganizmy – począwszy od bakterii, przez grzyby i pierwotniaki, a skończywszy na wirusach. Najczęściej występującymi infekcjami intymnymi u kobiet w ciąży są takie problemy jak:
- chlamydioza;
- rzęsistkowica;
- grzybica pochwy i sromu;
- infekcja paciorkowcem typu B;
- opryszczka narządów płciowych;
- zakażenie wirusem brodawczaka (HPV);
- bakteryjne zakażenie pochwy (waginoza bakteryjna).
Powodem infekcji intymnych u ciężarnych jest sama ciąża. Ogrom zmian hormonalnych w organizmie, który wynika z rozwijającego się płodu, skutkuje zaburzeniami dotyczącymi prawidłowej flory bakteryjnej pochwy. Burza hormonów może prowadzić do zmniejszenia ilości kwasu mlekowego, co powoduje pogorszenie naturalnej ochrony organizmu przed szkodliwymi patogenami. Ponadto zwiększona aktywność hormonalna może powodować osłabienie naturalnych mechanizmów obronnych kobiecego ustroju i obniżyć odporność.
Oprócz tego warto wspomnieć o szeregu czynników ryzyka, które zwiększają szanse występowania infekcji intymnych:
- nieprawidłowe odżywianie;
- nieodpowiednia higiena okolic intymnych;
- zaburzenia metaboliczne np. cukrzyca, otyłość;
- duża ekspozycja na dym tytoniowy i zanieczyszczenia;
- noszenie bielizny wykonanej z syntetycznego materiału;
- farmakoterapia np. antybiotykami, lekami steroidowymi.
Jak wygląda leczenie infekcji intymnych w ciąży?
W pierwszej kolejności ważna jest profilaktyka i zadbanie o prawidłową higienę narządów płciowych. Przede wszystkim należy wykorzystać specjalne kosmetyki do higieny intymnej, które zawierają pałeczki kwasu mlekowego – dzięki nim można przywrócić utraconą równowagę i przeciwdziałać występującym patogenom. W kwestii higieny zaleca się zrezygnować z użycia gąbek i myjek oraz dokładnie osuszać okolice intymne. Ponadto poleca się wykorzystywać zwiewną bieliznę z naturalnych tkanin (np. bawełny).
Niemniej jednak najważniejszą rolę w leczeniu infekcji intymnych u ciężarnych odgrywa farmakologia. Leki muszą być jednak dobierane ostrożnie i odpowiednio do mikroorganizmu wyzwalającego występujące zakażenie. Przykładowo:
- opryszczka – preparaty z acyklowirem;
- grzybica – środki z nystatyną lub klotrimazolem;
- infekcje bakteryjne – antybiotyki z klindamycyną lub metronidazolem.
Lek jest dobierany przez specjalistę i dostosowany do aktualnego trymestru ciąży. Preparaty przeznaczone do leczenia infekcji intymnych mają postać globulek dopochwowych, kapsułek lub tabletek bądź środków do użycia zewnętrznego (np. kremy, maści lub żele). Niezwykle często zakażenia okolic intymnych przebiegają wraz z chorobami pęcherza lub stanem zapalnym układu moczowego – wówczas poleca się zastosować dodatkowe wsparcie np. tabletki z furaginą (II i III trymestr) lub środki na bazie żurawiny innych naturalnych składników.
Bibliografia:
- Niemiec T., et al. „ Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego dotyczące zakażeń Chlamydia trachomatis w położnictwie i ginekologii.” Ginekologia Polska 2007, 78: 574-575
- Niemiec T., et al. „Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego dotyczące zakażenia wirusem opryszczki zwykłej u kobiet ciężarnych.” Ginekologia Polska 2007, 78: 899-900
- https://www.forumginekologii.pl/artykul/infekcje-grzybicze-pochwy-i-sromu