Rodzaje infekcji intymnych
Infekcje intymne dotyczą zarówno kobiet, jak i mężczyzn. W związku, z czym ich rodzaje są różne w zależności od płci.
Wśród najczęstszych rodzajów kobiecych infekcji intymnych, wyróżnia się:
- infekcje bakteryjne
- infekcje grzybicze
- infekcje pierwotniakowe
Znaczna część, bo aż 20-60% wszystkich infekcji intymnych u kobiet wywoływana jest przez bakterie. Rozwijają się wówczas, gdy dojdzie do naruszenia prawidłowego składu mikroflory w pochwie, gdzie w warunkach fizjologicznych dominują bakterie kwasu mlekowego — Lactobacillus. W trakcie infekcji dochodzi do zaburzenia składu mikroflory, w której w nadmiarze zaczynają rozwijać się bakterie beztlenowe lub tlenowe, w tym Escherichia coli oraz Enterococcus spp.
Grzybicze infekcje intymne występują u kobiet rzadziej niż bakteryjne — stanowią 17-39% rozpoznanych stanów zapalnych w obrębie pochwy. Najczęstszym sprawcą są grzyby z rodzaju Candida, które kolonizują pochwę oraz jelito grube.
Najrzadziej spotykaną infekcją intymną są te wywołane przez pierwotniaki.
Do najczęstszych infekcji intymnych u mężczyzn z kolei zalicza się:
- grzybicę prącia;
- zapalenie cewki moczowej;
- opryszczkę genitalną
Powyższe schorzenia występują statystycznie najczęściej, jednak warto również zwrócić uwagę na te rzadziej występujące, w tym:
- świerzb;
- rzeżączkowe zapalenie cewki moczowej
- zakażenie chlamydia
Objawy infekcji
Objawy infekcji zależą od jej rodzaju i przyczyny. Różnią się także w zależności od płci — inne dolegliwości doskwierają kobietom, a inne mężczyznom, co wynika z odmiennej budowy anatomicznej.
Najczęstszymi objawami kobiecej infekcji intymnej są:
- nadmiar wydzieliny z pochwy, często o nietypowym zapachu;
- świąd w okolicach pochwy;
- pieczenie i świąd warg sromowych;
- zaczerwienienie i obrzęk w obrębie sromu;
- bolesne oddawanie moczu;
- suchość pochwy.
Męskie infekcje intymne dają inne objawy niż te kobiece. Typowymi symptomami u mężczyzn mogą być:
- ból podczas oddawania moczu;
- dyskomfort odczuwany podczas wzwodu;
- świąd, zaczerwienienie lub obrzęk penisa.
Niemniej warto zaznaczyć, że każda infekcja intymna może dawać inne objawy. Co więcej, część z nich przebiega skąpoobjawowo, co znacznie zmniejsza szansę na szybkie wdrożenie właściwego leczenia.
Profilaktyka
Infekcje intymne bywają niezwykle uciążliwe, dlatego duży nacisk należy kłaść na ich profilaktykę, aby maksymalnie obniżyć ryzyko ich rozwoju. Poniżej znajduje się lista zasad profilaktycznych, które warto wdrożyć w życie, aby uniknąć zachorowania.
1.
Po każdorazowym wytarciu ciała ręcznikiem należy go dokładnie wysuszyć, gdyż wilgotne środowisko sprzyja namnażaniu się chorobotwórczych mikroorganizmów. Ponowne wytarcie się wilgotnym ręcznikiem, zwiększa ryzyko
2.
Silne detergenty mogą powodować naruszenie naturalnej bariery nabłonka, co skutkuje łatwiejszym wnikaniem chorobotwórczych bakterii i grzybów. Okolice intymne najlepiej myć samą wodą, ewentualnie delikatnymi środkami myjącymi, których pH wynosi 5,5 lub mniej. Co więcej, zbyt częste mycie zaburza naturalne środowisko okolic intymnych. Kobiety powinny pamiętać również o kierunku higieny — zawsze od przodu do tyłu, czyli od sromu, w kierunku odbytu.
3.
Bielizna, która ma bezpośredni kontakt ze skórą powinna być wykonana z naturalnych i oddychających materiałów. Zapewnia to cyrkulację powietrza, zmniejszając ryzyko rozwoju bakterii i grzybów.
4.
Spanie bez majtek zapewnia swobodny przepływ powietrza przez całą noc.
5.
Nadmiar cukru w diecie, stosowanie używek, nieadekwatna ilość witamin i minerałów powodują, że naturalna mikroflora pochwy może zostać zaburzona. Każde odchylenie od jej naturalnego składu zwiększa ryzyko rozwoju infekcji.
6.
O ile inne formy antykoncepcji chronią jedynie przed niechcianą ciążą, to prezerwatywa, stanowiąc fizyczną barierę, zapobiega również transmisji wielu chorób i infekcji.
Czynniki sprzyjające rozwojowi infekcji
Jest wiele czynników, które sprzyjają rozwojowi infekcji intymnych. Ze względu na różnice w budowie anatomicznej kobiet i mężczyzn, należy je podzielić na dwie grupy w zależności od płci.
W przypadku kobiet za zdrowie okolic intymnych odpowiadają w głównej mierze pałeczki kwasu mlekowego, które bytują w pochwie. Każdy czynnik i mechanizm powodujący zaburzenie ich pracy bądź zmniejszenie ich ilości, będzie predysponował do rozwoju infekcji intymnych. Wśród takich czynników można wyróżnić:
- ciążę;
- menopauzę;
- antybiotykoterapię;
- zaburzenia hormonalne;
- cukrzycę;
- nieodpowiednią higienę miejsc intymnych;
- źle dobraną bieliznę i odzież — z nieprzewiewnych materiałów;
- seks bez prezerwatywy;
- stres.
Co więcej, rozwojowi infekcji intymnej, zwłaszcza tej wywoływanej przez grzyby, sprzyja także niewłaściwa dieta z dużą podażą cukrów prostych. Dodatkowo niewłaściwe korzystanie z publicznych toalet, w tym siadanie na desce klozetowej i zaniedbane mycie rąk, może również być przyczyną zarażenia się chorobotwórczą bakterią lub grzybem. Innym, częstym mechanizmem przenoszenia patogenów jest korzystanie z tego samego ręcznika przez kilka osób.
Męskie infekcje intymne są rzadsze niż kobiece. Niemniej nie mogą być pomijane, gdyż mogą być równie groźne. Wśród najczęstszych przyczyn tego rodzaju infekcji u mężczyzn wyróżnia się:
- brak właściwej higieny okolic intymnych;
- noszenie ciasnej, nieprzewiewnej bielizny;
- stosowanie uczulających prezerwatyw lub lubrykantów;
- seks oralny i seks analny;
- antybiotykoterapia;
- przewlekły stres;
- niewłaściwa dieta, obfitująca w cukry proste, które są doskonałą pożywką dla chorobotwórczych patogenów;
- używanie wspólnych ręczników.