Pytania i odpowiedzi
1.
Jak wygląda infekcja intymna?
Do najpopularniejszych objawów świadczących o rozwoju infekcji intymnej należą: zaczerwienienie warg sromowych, świąd, pieczenie, upławy o zmienionym zabarwieniu oraz nieprzyjemny zapach. Czasami objawem infekcji intymnej może być dyskomfort oraz problem podczas oddawaniu moczu. Nie wszystkie wyżej wymienione objawy muszą wystąpić podczas infekcji intymnej.
2.
Ile trwa infekcja intymna?
Czas trwania infekcji intymnej zależy od tego, jak szybko rozpoczęto leczenie oraz od wybranej metody. Antybiotykoterapia stosowana w leczeniu infekcji intymnych, trwa minimum 7 dni. Nie należy przerywać leczenia, nawet jeśli objawy ustąpiły wcześniej. Leki podawane w infekcjach grzybiczych mogą być stosowane przez 1-3 dni. W cięższych przypadkach leczenie może potrwać nawet 2 tygodnie.
3.
Jak leczyć infekcję intymną?
Przed rozpoczęciem leczenia infekcji intymnej, najlepiej skonsultować się z lekarzem, żeby ustalić jej przyczynę. W przypadku infekcji bakteryjnej należy rozpocząć antybiotykoterapię. Antybiotyki mogą być podawane doustnie lub dopochwowo. Gdy infekcja ma podłoże grzybicze, zaleca się podawanie miejscowo działających środków przeciwgrzybiczych w formie kremu lub globulek dopochwowych.
4.
Co stosować na infekcję intymną w ciąży?
Leczenie infekcji intymnej w ciąży należy bezwzględnie skonsultować z ginekologiem. Do czasu wizyty u lekarza można wspomóc się preparatami z apteki dostępnymi bez recepty. Podczas infekcji intymnej w ciąży można stosować przymoczki lub nasiadówki z preparatów z benzydaminą, rumianku oraz kory dębu.
5.
Jakie są objawy infekcji intymnej u mężczyzn?
Infekcje intymne u mężczyzn mogą objawiać się pieczeniem, świądem oraz wysypką. Infekcja intymna może również powodować ból i szczypanie podczas oddawania moczu i częstsze parcie na mocz. W niektórych przypadkach może pojawić się nieprawidłowa wydzielina z cewki moczowej.