Producenci kosmetyków oferują nam coraz więcej produktów dedykowanych do higieny i pielęgnacji konkretnej części ciała. W tym temacie okolice intymne nie zostały pominięte, a wręcz można pokusić się o stwierdzenie, że zdominowały rynek preparatów do mycia i kąpieli.
Kosmetyk do higieny intymnej czy klasyczne mydło?
Główną funkcją płynów i emulsji do higieny okolic intymnych, jak i klasycznego mydła jest mycie, za co odpowiadają środki powierzchniowo czynne. Ich rolą jest zwilżanie, dyspergowanie i emulgowanie brudu. Substancje te przyczyniają się jednak do przesuszenia skóry. Aby zapobiec podrażnieniu wrażliwych miejsc, w kosmetykach dedykowanych higienie zewnętrznych narządów płciowych zastąpiono agresywne surfaktanty amfoterycznymi, niejonowymi środkami powierzchniowo czynnymi, które charakteryzują się dobrymi właściwościami myjącymi i niskim potencjałem drażniącym. Jest to jeden z głównych powodów, dzięki któremu płyny i emulsje do higieny intymnej zyskały przewagę nad powszechnie używanym mydłem.
Jakie jest odpowiednie pH środka myjącego?
Kolejnym ważnym aspektem kosmetyku do mycia jest jego odczyn. Srom, krocze i odbyt, czyli okolice, które mają styczność ze środkiem myjącym, mają w przybliżeniu takie samo pH jak skóra całego ciała. Zatem jaka jest zasadność używania specjalnego preparatu o niższym pH przeznaczonego do mycia okolic intymnych?
W zakresie pH 3,5 do 4,5 w pochwie działają ochronne bakterie Lactobacillus, które produkują kwas mlekowy i nadtlenek wodoru, a tym samym skutecznie zabezpieczają narząd przed infekcjami. Stosowanie przez dłuższy czas kosmetyków o wyższym pH (m.in. mydła o pH ok. 7-9,5) może zachwiać równowagę flory bakteryjnej przedsionka pochwy. Mimo że kosmetyki myjące nie są przeznaczone do wprowadzania do pochwy ani tym bardziej do irygacji, podczas czynności higienicznych może dochodzić do kontaktu preparatu z przedsionkiem.
Higiena i pielęgnacja
Próbując sprostać wysokim wymaganiom konsumentów, producenci opracowują coraz lepsze składy kosmetyków. Rynek kosmetyczny daje znać, że łagodny preparat myjący o niższym pH to wciąż za mało, by zastąpić klasyczne mydło do codziennej higieny wrażliwych okolic intymnych. Dlatego dostępne na sklepowych półkach płyny to kosmetyki myjąco-pielęgnacyjne. Odpowiednio dobrane substancje aktywne działają przeciwzapalnie (alantoina), nawilżająco (mocznik), regenerująco, czy łagodząco (pantenol). W składzie znajdziemy często wyciągi roślinne m.in. z Rumianku pospolitego, Nagietka lekarskiego, liści Oczaru wirginijskiego, owoców Róży dzikiej. Ekstrakty roślinne dzięki zawartości garbników i flawonoidów wykazują działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i łagodzące podrażnienia.
Wybierając kosmetyk myjący, warto zwrócić uwagę na obecność w składzie kwasu mlekowego dbającego o odpowiednie pH wrażliwych okolic zewnętrznych narządów płciowych, różnorodność składników aktywnych czy kompleksy probiotyków. Rekomendujmy pacjentkom płyny na bazie detergentów o niskim potencjale drażniącym i dobrych właściwościach myjących, bez kompozycji zapachowych.
Skład płynu do higieny intymnej powinien być decydujący przy wyborze kosmetyku ze względu na fakt, że wciąż na rynku znajdziemy produkty mogące wywołać silne podrażnienie i przesuszenie. Mając do wyboru słaby kosmetyk i jego brak postawmy na mycie samą wodą.
Piśmiennictwo:
- Domagalska B., Kosmetyki do higieny intymnej. Świat Przemysłu Kosmetycznego 1/2020.
- Urtnowska K., Przegląd wybranych kosmetyków dla kobiet w ciąży i po porodzie dostępnych w drogeriach. Kosmetologia Estetyczna 5/2016 vol. 5
- https://mamaginekolog.pl/kobieta/zdrowie-intymne/higiena-intymna-kobiet-urodzenia-doroslosci/