Problemy dotyczące sfery intymnej stanowią przyczynę dużego dyskomfortu. Pojawienie się nieprzyjemnego zapachu z pochwy kojarzy się z nieprzestrzeganiem podstawowych zasad higieny. W praktyce może to być sygnał, że organizm boryka się z problemami zdrowotnymi. Co może powodować brzydki zapach z pochwy?
Jakie są przyczyny nieprzyjemnego zapachu pochwy?
Gross przypadków dotyczących tego problemu jest rzeczywiście powiązany z niewłaściwą higieną i nieodpowiednią pielęgnacją okolic intymnych. Nieprawidłowe pH w pochwie powoduje stworzenie optymalnych warunków do rozwoju chorobotwórczych mikroorganizmów, które wywołują infekcje. To natomiast prowadzi do uciążliwego i nieprzyjemnego zapachu, często połączonego z innymi objawami np. pieczeniem, świądem, podrażnieniami.
Infekcje i kiepska higiena to jednak nie wszystko. Do innych przyczyn nieprzyjemnego zapachu pochwy zaliczamy:
- anomalie hormonalne;
- nowotwór szyjki macicy;
- przesadna suchość pochwy;
- przesadne spożycie kofeiny;
- niektóre choroby weneryczne;
- przetoka odbytniczo-pochwowa;
- część zabiegów ginekologicznych;
- długotrwałe stosowanie antybiotyków;
- rzadkie zmienianie wkładek/tamponów;
- niedostateczne nawodnienie organizmu;
- stosowanie kiepskiej jakości i zbyt ciasnej bielizny;
- nadmierne wykonywanie płukanek okolic intymnych.
Jakie są rodzaje nieprzyjemnego zapachu z pochwy?
Charakterystyka brzydkiego zapachu wydobywającego się z pochwy jest nierozerwalnie powiązana z przyczyną problemu.
Rybi zapach z pochwy
Występowanie tego typu zapachu jest zwykle uwarunkowane chorobą bakteryjną, którą określa się mianem waginozy. Zakażenie Gardnerella vaginalis prowadzi do przesadnego wzrostu naturalnego pH pochwy powyżej 4,5. Waginoza powoduje też inne objawy jak np. zmętnienie i zmianę zabarwienia wydzieliny pochwowej, świąd, pieczenie, trudności z oddawaniem moczu, a nawet i podwyższenie temperatury ciała.
Kwaśny zapach z pochwy
To znak, że kobieta jest zakażona pierwotniakiem nazywanym rzęsistkiem pochwowym, co ma zwykle miejsce wskutek kontaktu płciowego z osobą chorą lub z jej wyschniętą wydzieliną (np. używanie tego samego ręcznika). Oprócz nieprzyjemnie kwaśnego zapachu z pochwy dochodzi do występowania dolegliwości bólowych w podbrzuszu i w trakcie parcia na pęcherz, przesadnego podrażnienia narządów płciowych oraz występowania pienistych upławów, które charakteryzuje zielona lub żółta barwa.
Drożdżowy zapach z pochwy
Zapach piwa lub chleba wydobywającego się z pochwy stanowi sygnał o infekcji grzybami Candida albicans. Przyczyną ich obecności jest pogorszenie kondycji naturalnej flory bakteryjnej okolic intymnych np. po długim leczeniu antybiotykami. Poza brzydkim zapachem kobieta boryka się z takimi niedogodnościami jak obrzęki, świąd i białe, grudkowate upławy.
Czosnkowy / cebulowy zapach z pochwy
W tym przypadku nieprzyjemna woń jest wynikiem codziennej diety. Nadmierne spożycie czosnku lub cebuli powoduje, że w organizmie dochodzi do nagromadzenia się allicyny – substancji chemicznej odpowiedzialnej za intensywny zapach tych warzyw. W tym przypadku wyrazisty zapach znika po około 3 dniach od momentu zjedzenia wspomnianych produktów.
Czy poród ma wpływ na zapach pochwy?
Okazuje się, że tak! Wszystko za sprawą procesów gnilnych wywołanych przez bakterie, które zaczynają bytować na odchodach połogowych. Oprócz nieprzyjemnego zapachu z pochwy może nastąpić rozwój stanu zapalnego w obrębie błony śluzowej macicy, pojawienie się gorączki i bólu brzucha oraz pogorszenia samopoczucia.
Bibliografia:
1. Frueh J. „Vaginal aesthetics.” Hypatia 2003 18(4): 137-158.